ATÖLYELERİMİZ

Kurulduğu günden bu yana yeni atölyeler ve eğitmenlerle yola büyüyerek devam eden Mana’ma Ayna’nın bugüne kadar gerçekleştirdiği atölyeler.

Manamaayna’nın tiyatrocu Koray Tarhan eğitmenliğinde gerçekleştireceği Ezberiboz/Zobirebze atölyesinde kendimizi tekrardan gözden geçirip, hayatımızla ilgili yeni fırsatları keşfedip, hayata farklı bakış açıları geliştireceğiz.

Ezberiboz/Zobirebze programıyla uluslararası doğaçlama tekniklerini deneyimleyerek bakışınızı eğlenceli bir şekilde gözden geçirebilir, güçlü yanlarınızı ve geliştirilmesi gereken özelliklerinizi fark edebilirsiniz. 29 Ocak Çarşamba saat 19.00-22.00 arası Joint Idea Arnavutköy’de doğaçlama tekniklerini deneyimleyerek anda olma, çabuk düşünüp karar verme, hesap edilmeyen durumlara hızlı ayak uydurma, açık olma konularında kendimizi değerlendirip yeni deneyimler yaşayacağız.

Manamaayna’nın 2020’deki ilk yeniliği Mehmet İnan ile Hayatın Aynası Sinema Atölyesi. Belirli aralıklarla yürüteceğimiz bu atölyede seçilen temaya uygun belirlenen filmin analizi yapılacak. Seyrettiğimiz filmler üzerinden hayata dair, kendimize dair çıkarımlarda bulunmak çok keyifli ve öğretici bir yolculuk. İşte bu yolda inceleyeceğimiz ilk film Sinemada Karanlık Tarafın Yükselen Gücü -Antikahramanlar başlığı altında Joker filmi olacak. Sinema dünyasının en ünlü kötü karakterlerinden biri olan Joker’in nasıl yaşadığı hayatının kurbanı olarak karanlık tarafı seçtiğini ve antikahramana dönüştüğünü gördüğümüz bu film üzerinden hayatımıza ayna tutuyor ve antikahramanların bu kadar sevilmesinin, popüler olmasının sebebini hayatın içinden gerçeklerle bulmaya çalışıyoruz.

2020’deki ilk çalışmamız Yaratma Cesareti olacak. 18 Ocak’ta ressam-sanat terapisti Nilgün Sabar ve müzisyen-müzik terapisti Dimitrios rehberliğinde yapacağımız bu workshopta bakalım müzik bizi nasıl etkileyecek, içimizdeki yaratıcı nasıl tetiklenecek? Farklı müzikler eşliğinde yapacağımız resimler hayatımızın hangi yönüne ayna tutacak? Bu keyifli, renkli ve farkındalık yaratan workshopa katılarak kendinize iyilik yapın sanatla başlayın yeni yıla. Sanatın gücüyle yaratma cesareti gösterin yeni yılda.

Mana’ma Ayna’nın Koray Tarhan eğitmenliğindeki yeni atölyesi Ezberiboz / Zobirebze ile kendimizi tekrardan gözden geçirip, hayatımızla ilgili yeni fırsatları keşfedip, hayata farklı bakış açıları geliştireceğiz. Sağınızı solunuzu biliyor musunuz? Üçe kadar tereddütsüz sayabileceğinizden emin misiniz? Alakasız 25 sözcüğü sırasıyla aklınızda tutabilir misiniz? Aklınız ve bedeniniz iyi bir takım mı? Aynı anda 4 ayrı soruya cevap verebilir misiniz? Hep aynı yolu izlemenin zaman kazandırdığına mı inanıyorsunuz? Zamanın hızını yakalamak için bilgisayarınıza format atıyorsunuz. Bilgileri silip yeniden yüklediğiniz bilgisayarınız şahlanıyor. Peki kendi bakış açınızı geliştirmek için ezberlerinizi gözden geçirmeye hazır mısınız?

Mehmet İnan ile yürüteceğimiz Mana’ma Ayna’nın yeni atölyesi “Senin Hikayen Senin Kahramanın” kendi hikayemizi ve kendi kahramanımızı yaratmak üzerine?Yaşadığımız çağda teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle kendimizi ifade etmek, yaptıklarımızı, deneyimlerimizi, geliştirdiğimiz ürünlerimizi, işimizi, evimizi, hayallerimizi başkalarıyla paylaşmak çok daha kolay oldu. Artık kimse bu bilgi çağında sıkıcı, didaktik, ezber anlatımlarla birşeyler öğrenmek ve öğretmek istemiyor. Yaşanmışlıklar ve deneyimler üzerinden kurarak anlattığımız hikayelerin etki alanı çok daha büyük oluyor. Eskiden mitolojilerde anlatılan Tanrılar gibi ulaşılamaz “star” kahramanlarımızın hikayelerini dinlemeyi severdik. Şimdiyse Tanrılar öldü. Artık bize benzeyen, ulaşılabilir sıradan kahramanların kurduğu, yarattığı dünyalar ve hikayeler daha fazla ilgimizi çekiyor. Artık kendi hayatlarımızın kahramanı olma zamanı… Peki bunu nasıl yapacağız? Kadim zamandan günümüze bunu yapanlar nasıl yapmış? Nasıl hikayeler kurmuşlar? Nasıl
yeni dünyalar yaratmışlar?

30 Kasım’da Yaratma Cesareti için buluşuyoruz. Saat 11.00-14.00 arası Joint İdea Arnavutköy’de içimizdeki renkleri kağıtlara aktarmak için buluşalım gelin siz de bu deneyimi yaşayın. Neler yapacağız bu 3 saatlik atölyede derseniz; Dimitrios’un çaldığı müziklerle yaratıcı kanallarımız açılıyor boyalarla içimizden geldiği gibi resim yapıyor ve Nilgün ile yapılan grup paylaşımları sonucunda içimizdeki ‘‘Ben’e ‘’ doğru yolculuk yapıyoruz. Kendimizi hatırlayalım, yaratalım, müziğin etkisiyle farklı ruh hallerine girelim ve içimizden geldiği gibi boyaları özgürce kullanarak resim yapalım farkında olmadığımız yönlerimizi ortaya çıkartalım. Daha mutlu ,huzurlu, keyifli ve renkli bir dünya için kendimizden başlayalım ve yaratma cesaretini gösterelim.